Zastosowania w szpitalu.

Instalacja systemów nawilżania adiabatycznego i izotermicznego umożliwiła osiągnięcie najwyższych standardów w zakresie higieny, oszczędności energii i ciągłości działania, poprzez efektywne zarządzanie wilgotnością i szybką konserwację wykonywaną przez przeszkolony personel.

Nowoczesne i niezawodne placówki medyczne to obecnie temat debaty publicznej dotyczącej  projektowania nowych budynków dla placówek służby zdrowia, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na jakość powietrza w pomieszczeniach. Instalacja systemów nawilżania CAREL, dostosowanych i zintegrowanych z centralami klimatyzacyjnymi, sprawiła, że ​​zarządzanie wilgocią w nowym Szpitalu Międzynarodowym w Paideia stało się szczególnie wydajne.

Potrzeba poprawy komfortu we wszystkich środowiskach poprzez zrównoważone i innowacyjne rozwiązania stała się istotnym elementem nowej normalności, w której gwarantowana higiena musi iść w parze ze zmniejszonym zużyciem energii. Badania naukowe prowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat w celu znalezienia rozwiązań problemów wentylacji w budynkach wykazały, że prawidłowa wentylacja i regulacja wilgotności względnej w pomieszczeniach są podstawowymi narzędziami do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii oraz poprawy samopoczucia mieszkańców. Najnowsze przepisy zawierają wymagania, które uwzględniają te dowody naukowe, a także promują podejście do zwiększania efektywności energetycznej systemów. Niemniej jednak specyfika budynków oznaczają, że potrzebne są dedykowane rozwiązania, aby jak najlepiej wykorzystać zasoby energii i ograniczyć koszty eksploatacji i konserwacji.

Wraz z firmą projektową Luigi Giuliani z Rzymu, CAREL zbadał zarówno warunki środowiskowe różnych obszarów szpitala, jak i wymagania projektowe, proponując dwie różne technologie nawilżania oraz projekt konserwacji dla 21 central wentylacyjnych działających w klinice. Większość zainstalowanych jednostek to nawilżacze adiabatyczne, certyfikowane dla środowisk szpitalnych i charakteryzujące się bardzo niskim zużyciem energii, gwarantujące wysoką wydajność i najniższe możliwe zużycie energii: technologia humiFog firmy CAREL w rzeczywistości wykorzystuje wysokie ciśnienie wody dostarczane przez pompę wolumetryczną do uzyskania precyzyjnego rozpylenia dzięki specjalnym dyszom. Woda odparowuje w niewielkiej odległości wewnątrz centrali, zaledwie 600-800 mm. Zarządzanie cyklami mycia, użyte materiały i układ systemu dystrybucji wody atomizowanej to główne cechy gwarantujące zgodność tych nawilżaczy z najsurowszymi obowiązującymi przepisami dotyczącymi higieny, takimi jak certyfikat VDI6022 wydany przez TUV.

Zainstalowano również izotermiczne nawilżacze humiSteam, które wytwarzają sterylną parę wodną, ​​aby odpowiedzieć na wymagania systemowe niektórych oddziałów kliniki. humiSteam działa poprzez przyłożenie napięcia do metalowych elektrod zanurzonych w specjalnym cylindrze zawierającym wodę, wytwarzając prąd elektryczny, który podgrzewa wodę aż do wrzenia (efekt Joule'a). Wymagana ilość pary zmienia się proporcjonalnie do prądu elektrycznego, który z kolei jest proporcjonalny do poziomu wody: przetwornik prądowy mierzy natężenie prądu elektrycznego i dopasowuje: 1. poziom wody dopuszczając lub upuszczając wodę za pomocą elektrozaworów oraz 2. prąd w procesie parowania. Dzięki temu produkcja pary może być modulowana. System charakteryzuje się szybkim rozruchem i szerokim zakresem przewodności wody zasilającej, co zapewnia wyższą wydajność. Ponadto wbudowane czujniki przewodności i oprogramowanie sterujące optymalizują wydajność energetyczną i koszty konserwacji.

Aby zmaksymalizować korzyści w zakresie efektywności energetycznej, higieny i wilgotności powietrza, Międzynarodowy Szpital Paideia zdecydował się również na usługi, które CAREL oferuje dla całej gamy nawilżaczy. Przeglądy i konserwacja przeprowadzane na systemie pozwoliły klinice zoptymalizować koszty eksploatacji i wydłużyć żywotność urządzeń, przy jednoczesnym zachowaniu ich wydajności w czasie.